Endoskopia u pacjentów leczonych lekami przeciwpłytkowymi i przeciwzakrzepowymi - wytyczne BSG i ESGE (2021)

Z GastroWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Endoskopia u pacjentów leczonych lekami przeciwpłytkowymi i przeciwzakrzepowymi - wytyczne British Society of Gastroenterology i European Society of Gastrointestinal Endoscopy (2021)

Procedury planowe

Antykoagulacja 2021 1.png

Pobierz jako PDF

Antykoagulacja 2021 2.png

Pobierz jako PDF

Antykoagulacja 2021 3.png

Pobierz jako PDF

Ostre krwawienie z przewodu pokarmowego

  1. Zaleca się rozważenie stałego przerwania leczenia ASA w profilaktyce pierwotnej.
  2. Nie zaleca się rutynowego przerywania leczenia ASA podawanego w profilaktyce wtórnej. W przypadku, gdy leczenie przerwano powinno zostać ono wdrożone niezwłocznie po osiągnięciu hemostazy lub gdy brak jest dowodów na utrzymywanie się krwawienia.
  3. Rekomenduje się utrzymanie, o ile to możliwe, podwójnego leczenia przeciwpłytkowego (DAPT, double antiplatelet therapy) u pacjentów ze stentami założonymi do naczyń wieńcowych, a postępowanie powinno być konsultowane z kardiologiem inwazyjnym. W przypadku masywnego krwawienia rekomenduje się utrzymanie leczenia ASA jeśli odstawiono antagonistę receptora P2Y12. Jeśli leczenie antagonistą receptora P2Y12 jest nadal konieczne, powinno ono zostać przywrócone w ciągu 5 dni.
  4. Rekomenduje się odstawienie doustnych antykoagulantów i wyrównanie zaburzeń krzepnięcia z uwzględnieniem ciężkości krwawienia i ryzyka zakrzepowego w porozumieniu z kardiologiem/hematologiem. Wyrównywanie koagulopatii nie powinno opóźniać leczenia endoskopowego.

Przypisy


Bibliografia

Andrew M Veitch, Franco Radaelli, Raza Alikhan i in. Endoscopy in patients on antiplatelet or anticoagulant therapy: British Society of Gastroenterology (BSG) and European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) guideline update. Gut, 2021, 70, s. 1611-28. doi:10.1136/gutjnl-2021-325184