Enteropatia seronegatywna: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 7: | Linia 7: | ||
|style="background-color: #dee7f0;text-align:center;"|Zmiany zaawansowane | |style="background-color: #dee7f0;text-align:center;"|Zmiany zaawansowane | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Niesterydowe leki przeciwzapalne | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Leki | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Zakażenie ''Helicobacter pylori'' | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Pospolity zmienny niedobór odporności | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Nieswoiste choroby zapalne jelit | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Zakażenie ''Giardia lamblia'' | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Ostre zakażenie żołądkowo-jelitowe | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Choroba Crohna | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Choroby autoimmunologiczne | ||
|style="text-align: | |style="text-align:left;"|Enteropatia autoimmunologiczna | ||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Sprue kolagenowe | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Sprue tropikalne | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Choroba Whipple'a | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Chłoniak z komórek T związany z enteropatią | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Chłoniak z komórek T CD4(+) | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"| | |||
|style="text-align:left;"|Sprue niesklasyfikowane | |||
|} | |} | ||
== Algorytm postępowania == | == Algorytm postępowania == | ||
[[Plik:Seronegatywna enteropatia.png|500px]] | [[Plik:Seronegatywna enteropatia.png|500px]] |
Wersja z 16:32, 26 mar 2020
Jest to stan, w którym stwierdza się w dwunastnicy zmiany mikroskopowe podobne lub identyczne ze zmianami charakterystycznymi dla choroby trzewnej, przy jednocześnie negatywnych wynikach potwierdzających ją badań serologicznych.
Przyczyny
Przyczyny można podzielić na dwie grupy w zależności od stopnia zmian mikroskopowych wg. klasyfikacji Marsha: powodujące zmiany wczesne (Marsh I i II czyli zwiększona liczba limfocytów śródnabłonkowych i rozrost krypt jelitowych) i zmiany późne (Marsh III i IV czyli zanik kosmków i - w stopniu IV - krypt).
Zmiany wczesne | Zmiany zaawansowane |
Niesterydowe leki przeciwzapalne | Leki |
Zakażenie Helicobacter pylori | Pospolity zmienny niedobór odporności |
Nieswoiste choroby zapalne jelit | Zakażenie Giardia lamblia |
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego | Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego |
Ostre zakażenie żołądkowo-jelitowe | Choroba Crohna |
Choroby autoimmunologiczne | Enteropatia autoimmunologiczna |
Sprue kolagenowe | |
Sprue tropikalne | |
Choroba Whipple'a | |
Chłoniak z komórek T związany z enteropatią | |
Chłoniak z komórek T CD4(+) | |
Sprue niesklasyfikowane |
Algorytm postępowania
Bibliografia
- Amrit K. Kamboj, Amy S. Oxentenko. Clinical and Histologic Mimickers of Celiac Disease. „Clinical and Translational Gastroenterology”. 8, s. e114, 2017.