Gradient stężeń albuminy w osoczu i płynie puchlinowym (SAAG): Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 11: | Linia 11: | ||
{| border="1" style="width: | {| border="1" style="width: 641px; height: 118px;" | ||
! colspan="2" style="background-color: #efefef; height: 30px;" | SAAG ≥ 1,1 g/dl | ! colspan="2" style="background-color: #efefef; height: 30px;" | SAAG ≥ 1,1 g/dl | ||
|- | |- | ||
Linia 33: | Linia 33: | ||
|- | |- | ||
|Piorunująca marskość wątroby | |Piorunująca marskość wątroby | ||
| | |||
|- | |||
|Zespół Budda-Chiari'ego | |||
| | |||
|- | |||
|Zakrzepica żyły wrotnej | |||
| | |||
|- | |||
|Choroba zarostowa żył wątrobowych | |||
| | |||
|- | |||
|Obrzęk śluzowaty (myxoedema) | |||
| | |||
|- | |||
|Stłuszczenie wątroby ciężarnych | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! colspan="2" style="background-color: #efefef; height: 30px;" | SAAG < 1,1 g/dl | ! colspan="2" style="background-color: #efefef; height: 30px;" | SAAG < 1,1 g/dl | ||
|- | |||
|Przerzuty do otrzewnej | |||
| | |||
|- | |||
|Gruźlicze zapalenie otrzewnej | |||
| | |||
|- | |||
|Wodobrzusze pochodzenie trzustkowego | |||
| Amylaza w płynie puchlinowym | |||
|- | |||
|Niedrożność lub niedokrwienie jelita grubego | |||
| | |||
|- | |||
|Wodobrzusze pochodzenia żółciowego | |||
| | |||
|- | |||
| Zespół nerczycowy | |||
| | |||
|- | |||
|Pooperacyjny wyciek chłonki | |||
| | |||
|- | |||
|Zapalenie błon surowiczych w przebiegu chorób tkanki łącznej | |||
| | |||
|- | |||
|} | |} | ||
== Linki zewnętrzne == | == Linki zewnętrzne == |
Wersja z 15:53, 15 kwi 2017
Udowodniono, że wartość gradientu stężeń albuminy w osoczu i płynie puchlinowym (serum-ascites albumine gradient, SAAG) różnicuje przyczyny wodobrzusza dokładniej niż pomiar innych parametrów (w tym stężenia białka całkowitego w płynie puchlinowym).
- Wskaźnik ten wylicza się odejmując od wartości stężenia albuminy w osoczu stężenie albuminy w płynie puchlinowym
- Wartości obydwu stężeń powinny zostać zmierzone w próbkach osocza i płynu pobranych tego samego dnia, a najlepiej - pobranych w odstępie nie dłuższym niż 1 godzina
- Wartość SAAG większa bądź równa 1,1 g% (11 g/l) oznacza z 97% pewnością, że przyczyną wodobrzusza jest nadciśnienie wrotne
- Jeśli nadciśnieniu wrotnemu towarzyszy inny stan mogący być przyczyną wodobrzusza, wówczas wartość SAAG nadal jest równa lub większa 1,1 g%
- Przetaczanie płynów i stosowanie leków moczopędnych nie wpływa na interpretację wartości wskaźnika
- Wartość SAAG nie mówi nic o etiologii nadciśnienie wrotnego
- W przypadku hiperglobulinemii (globuliny w surowicy > 5 g%) należy skorygować wskaźnik: SAAGskorygowany = SAAGnieskorygowany x 0,16 x (stężenie globulin w surowicy [g%] + 2,5)
- Wartość ujemna oznacza błąd laboratoryjny
SAAG ≥ 1,1 g/dl | |
---|---|
Przyczyna |
Dodatkowe różnicowanie |
Marskość wątroby | |
Alkoholowe zapalenie wątroby | |
Niewydolność serca | |
Wodobrzusze o "mieszanej" etiologii | |
Masywne przerzuty do wątroby | |
Piorunująca marskość wątroby | |
Zespół Budda-Chiari'ego | |
Zakrzepica żyły wrotnej | |
Choroba zarostowa żył wątrobowych | |
Obrzęk śluzowaty (myxoedema) | |
Stłuszczenie wątroby ciężarnych | |
SAAG < 1,1 g/dl | |
Przerzuty do otrzewnej | |
Gruźlicze zapalenie otrzewnej | |
Wodobrzusze pochodzenie trzustkowego | Amylaza w płynie puchlinowym |
Niedrożność lub niedokrwienie jelita grubego | |
Wodobrzusze pochodzenia żółciowego | |
Zespół nerczycowy | |
Pooperacyjny wyciek chłonki | |
Zapalenie błon surowiczych w przebiegu chorób tkanki łącznej |
Linki zewnętrzne
Bibliografia
- Mark Feldman, Lawrence S. Friedman, Lawrence J. Brandt et al., "Sleisenger's & Fordtran's Gastrointestinal and Liver Disease", Saunders 2006.
- Bruce A. Runyon "Management of Adult Patients with Ascites Due to Cirrhosis: Update 2012", American Association for the Study of Liver Diseases