Szablon:07-15

Z GastroWiki
Wersja z dnia 09:04, 6 lip 2016 autorstwa Gpool (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1867

15 lipca 1867 roku John Stough Bobbs z Indianapolis wykonał pierwszą udaną cholecystotomię.

Operowanym pacjentem była kobieta z podejrzeniem torbieli jajnika. Nieoczekiwanie Bobbs odkrył w jamie brzusznej zmieniony zapalnie worek zawierający "kilka struktur wielkości kul do zwyczajnej strzelby". Po jego rozcięciu okazało się, iż jest to pęcherzyk żółciowy. Bobbs usunął kamienie, a następnie zaszył rozcięcie przedniej ściany pęcherzyka. Pacjentka przeżyła zabieg. Stosowaną wcześniej metodą leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego było chirurgiczne wytwarzanie przetoki pęcherzykowo-skórnej.

1882

15 lipca 1882 roku niemiecki chirurg Carl Johann August Langenbuch wykonał pierwszą cholecystektomię u człowieka.

Langenbuch zauważył, że cholecystostomia jest rozwiązaniem tymczasowym. Dzięki wykonanym jeszcze w XVII wieku eksperymentom na zwierzętach wiadomo było, że pęcherzyk żółciowy nie jest niezbędny do życia. W oparciu o tę informację Langenbuch uznał, że właściwą metodą leczenia kamicy będzie usunięcie pęcherzyka. Metodę zabiegu wypracował ćwicząc na zwłokach. Pierwszym operowanym pacjentem był 43-letni mężczyzna cierpiący z powodu kamicy od 16 lat. Langenbuch usunął zmieniony zapalnie pęcherzyk z dwoma kamieniami, a 6 tygodni później wypisano pacjenta do domu.

Źródło: Utpal De. Evolution of cholecystectomy: A tribute to Carl August Langenbuch. "Indian Journal of Surgery". 2004 ;66(2):97-100.